Szófajok - kicsit másképp

2016. március 31. 08:00 - Kinga Csengeri

Március 23-án zajlott le a félév soron következő előadása, ahol Kenesei István, az MTA Nyelvtudományi Intézetének igazgatója, valamint a Szegedi Tudományegyetem Angol Tanszékének tanára volt a meghívott vendégünk. Előadásában egy új típusú megközelítésben hallhattunk a szófaj fogalmáról és a…

Tovább
Szólj hozzá!

Nyelvtársak, kémmesék és gépirodalom II.

2016. március 30. 08:00 - Szalma B. Tímea

Az adjekcióról és a detrakcióról szóló cikkünk után most megtudhatjuk, hogy mit jelent a transzmutáció és az immutáció jelensége, valamint arra is fény derül, hogy milyen mértékben jelennek meg ezek az alakzatok a címlapokon. transzmutáció (felcserélés) Az eredeti formát átalakítja, a nyelvi…

Tovább
Szólj hozzá!

Nyelvtársak, kémmesék és gépirodalom

2016. március 28. 08:00 - Szalma B. Tímea

A fogyasztói társadalom megnyerése érdekében tudjuk, hogy a marketinges szakemberek mindent bevetnek. Egy céljuk van, mégpedig az adott terméket eladni. Így nem meglepő, hogy a reklámoknak, az óriásplakátoknak befolyásoló szándékuk van. Ehhez hasonlóan a napilapok, a hetilapok is szeretnek élni a…

Tovább
Szólj hozzá!

Szófajtalankodások

2016. március 25. 08:01 - Kondacs Flóra

Már kisiskolás korunkban megtanuljuk, hogy mik is a szófajok. A szavakat elődeink kezdettől fogva besorolták valamilyen osztályokba, kategóriákba. A görög grammatikában már megjelent a nyolcas szófaji (beszédrészi) felosztás, amely állt: főnévből, melléknévből, igéből, névmásból, elöljárószóból,…

Tovább
Szólj hozzá!

Nyelvtanulási zsebkalauz

2016. március 24. 08:00 - Rálik Alexandra

Sokan, sok helyen rongyosra rágták már az olyan mondásokat, mint hogy "annyi ember vagy, ahány nyelvet beszélsz" vagy hogy "a nyelvtudással kinyílik előtted a világ". Talán ezektől a magvas gondolatoktól már feláll a szőr a hátunkon, de tény, ami tény, az idő előrehaladtával…

Tovább
Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása